środa, 18 października 2017

Stabilizator - wymiana poduszki i łącznika

W tym temacie opiszę wymianę dwóch elementów (jednej strony) stabilizacji  czyli łącznika stabilizatora oraz części zwanej poduszka stabilizatora lub tuleją .
Na początku może krótka definicja stabilizatora :

Stabilizator poprzeczny
- jest to elastyczny element zawieszenia, którego zadaniem jest przeciwdziałanie przechyłom poprzecznym pojazdu w czasie jazdy po łuku.W Loganie stabilizatorem jest rura  wygiętą w kształcie litery U. Umocowany jest wahliwie do nadwozia  , a jego zagięte końce przymocowane są za pomocą łącznika stabilizatora do wahacza koła. W czasie jazdy po niewielkich nierównościach, koła uginają się jednocześnie, lub różnica ugięcia jest nieznaczna. W tych warunkach stabilizator nie ma wpływu na pracę zawieszenia. W czasie jazdy w zakręcie stabilizator przeciwdziała nadmiernemu zwiększaniu się przechyłu poprzecznego.



Zdecydowałem się na wymianę elementów z dwóch powodów ,pierwszy taki że znam ich  stan , który nie jest najlepszy , a śruba łącznika grozi już zerwaniem. Kolejnym powodem jest denerwujące stukanie , a raczej walenie rury po nogach  jadąc po dziurach , których nie brakuje na naszych drogach . Domyślam się więc że jest za to odpowiedzialna guma  zwana poduszką stabilizatora  , zwłaszcza że praktycznie wszystkie pozostałe elementy zawieszenia z przodu mam nowe.


Na powyższym img . stabilizator zawieszenia w Loganie .
czerwona strzałka - łącznik
niebieska strzałka - poduszka stabilizatora

Wymiana łącznika - do tej czynności nie jest potrzebny kanał , wystarczy podnieść Logana na lewarku zachowując minimum zasad BHP ! odkręcić koło , następnie przy pomocy :

-TORX T40
-klucz / nasadka 13

 Wykręcić śrubę , następnie podważając breszką wyciągnąć gumowy element łącznika znajdujący się między stabilizatorem , a wahaczem .  Wszystko wydaje się banalnie proste lecz gwarantuje że odkręcenie nakrętki nie będzie prostym zadaniem ! Gniazdo w śrubie na klucz T40 jest na tyle płytkie że ciężko  utrzymać w nim klucz.Po wielu nieudanych próbach odkręcenia zmuszony  byłem podjąć inne kroki . Stwierdziłem że są dwie opcje . Pierwsza to złapanie jakimś narzędziem łba śruby i wykręcenie na siłę . Kolejna opcja to po prostu obcięcie śruby .Torx wypadał więc złapałem kołnierz śruby małym imadełkiem i wreszcie ją wykręciłem . Dalszy opis wymiany łącznika chyba nie jest potrzebny ?

Wymiana poduszki stabilizatora -do tej czynności potrzebny jest klucz płaski gdyż nawet najmniejsza grzechotka nie ma szans się zmieścić , oraz nasadka 18 .
Cała czynność jest prosta :

w pierwszej kolejności polecam odkręcić nakrętkę kluczem 10 , następnie nasadką 18 większą śrubę . Zdjąć obejmę, wymienić poduszkę i poskładać do stanu poprzedniego , ot cała filozofia.
Mając juz doświadczenie przy wymianie gwarantuje że wymiana samej poduszki nie jest taka prosta ! Na prawdę znacznie łatwiej jest kiedy zdemontuje się łącznik stabilizatora !
Najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne jest manewrowanie kluczem płaskim w celu wykręcenia nakrętki (zaznaczone strzałką) . Od strony pasażera dodatkowo znajduje się wieszak rury wydechowej i jakieś przewody uniemożliwiające manewrowanie narzędziem .



Niestety nie zrobiłem zdjęć stabilizatora ze starą poduszką , a widać było wyraźnie że
guma była dosyć przepracowana co spowodowało wyraźnie widoczny luz miedzy rurą ,
a poduszką . Na poniższym zdjęciu widać że średnica wewnętrzna starego elementu jest
znacznie większa od nowego :


Na zakończenie potwierdzić mogę że wymiana poduszki wyeliminowała dokuczliwe
stukanie rury od podwozie ,co od razu było odczuwalne podczas jazdy .
 Poniżej zdjęcie śruby łącznika , która ocierała się o wahacz z powodu zniszczonej
gumy oddzielającej wahacz od stabilizatora .


PS.Poduszka i łącznik są elementami  uniwersalnymi czyli  nie ma znaczenia strona
zawieszenia prawa czy lewa.


 Aktualizacja 29.12.2018r.

W ostatnim  czasie  czułem  znowu  delikatne , aczkolwiek denerwujące  rąbanie  raczej stabilizatora , a nie innych elementów zawieszenia . Dla pewności ,  przed zakupem nowych części postanowiłem zajrzeć co się tam dzieje . Dodatkową zachętą była okazja przetestowania nowego klucza do kół i kobyłek .




Kobyłka fajna , lepsza niż klocek drewniany , który zawsze używałem  . Nowy klucz teleskopowy okazał że rewelacyjny ! Kolesie przy wymianie opon tak mi dociągnęli śruby że nie dało się tego ruszyć zwłaszcza moim starym kluczem krzyżakowym . Kluczem teleskopowym przy długości ramienia 55cm poszło bez najmniejszego problemu . Naprawdę jestem zaskoczony i bardzo zadowolony z zakupu .  Wracając do tematu ...   skontrolowałem  tuleje wahacza i  gumę stabilizatora . Końcówka  drążka i sworzeń  wahacza dają  inne objawy niż  te które  ja czuje , no i ostatecznie padło na  to , co podejrzewałem czyli  łącznik stabilizatora .  Po obu  stronach  zbyt duży luz ... 



















Kiedy robiłem fotki auto było podniesione i koło poszło w dół , ale i tak mimo tego nie powinno być takiego luzu . Guma powinna całą powierzchnią dochodzić do wahacza .Takie łączniki kwalifikują się już do wymiany na nowe . Najszybciej  łączniki  kupię dopiero po nowym roku , a  nie wiem kiedy znajdę czas na wymianę , dlatego  pomyślałem  że  dokręcę  nakrętkę i jakoś to na chwilkę będzie . Niestety nie dało  się ponieważ w  dalszej części śruby nie ma już gwintu .

Tyle na dzisiaj w tym temacie . Wymienię łączniki to wrzucę może jakieś fotki .


Aktualizacja 24.03.20019.

Dwie sprawy w tej aktualizacji .Pierwsza dotyczy problemu z odkręceniem łącznika ponieważ gniazdo Torxa często jest tak płytkie że dochodzi do objechania  . Czyszczenie otworu przed włożeniem T40 może coś pomóc , aczkolwiek nie dużo . Fajnym pomysłem po zamontowaniu łącznika jest wpuszczenie w otwór silikonu.


Przed korozją to może jakoś specjalnie nie zabezpieczy ale żaden syf się tam nie dostanie .
Silikon bez problemu można wyciągnąć w całości .  
Kolejna rzecz to pytania dot. obejmy z gumy stabilizatora.
Kto miał z tym do czynienia wie dobrze jaki jest kłopot aby odkręcić nakrętkę.
Szczerze mówiąc nie wiem po co takie zabezpieczenie tam jest , no ale jest i trzeba się z tym uporać .W tym miejscu nie ma szans na nasadkę , a zabawa płaskim kluczem jest dość uciążliwa dlatego proponuje zakupić sobie  i użyć klucza płaskiego   z grzechotką .

Klucz 10


Na prawdę ułatwiło mi to zadanie  . Przeskakiwało o dwa ząbki ,a czasem o jeden ale i tak znacznie szybciej uporałem się z nakrętką . Jeśli zaś nakrętkę ktoś objedzie uniemożliwiając jej wykręcenie proponuje rozwiercić od dołu  i zastąpić to zwykłą śrubą M6 . Najlepiej rozwiercać zanim wykręci się śrubę główną , żeby to nie wystrzeliło i przy okazji krzywdy nie zrobiło .

5 komentarzy:

  1. Witam, przy próbie odkręcenia śruby mocującej obejmę poduszki obrobiła mi się nakrętka praktycznie przy samym końcu. Jakiś pomysł jak sobie z tym poradzić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  2. Domyślam sie że chodzi o tę nakrętkę na klucz 10. Tam jest tak ciężko czymś podejść żeby to złapać że szczypce i inne kombinerki chyba nie poradzą . Ja osobiście próbowałbym czym sie da zwłaszcza że już nie dużo brakuje ,a w ostateczności rozwierciłbym od dołu , a następnie wprasował nowy specjalny kołek gwintowany ,bo akurat mam taki .

    OdpowiedzUsuń
  3. A ka miałbym inne pytanie, jak sobie poradziłeś z odkręceniem tej obejmy po stronie pasażera? Mam na myśli tę śrubę na klucz 10.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda że wcześniej nie przeczytałem tego pytania bo wczoraj wymieniałem znowu łączniki i gumy więc nagrałbym filmik . Odpowiedź na to pytanie w aktualizacji tematu .

      Usuń
  4. Bardzo wartościowy artykuł

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

Archiwum bloga