W tym temacie nie będzie mowy o filtrze kabinowym , a o dodatkowym filtrze w kratce pod maską, który zatrzymuje wszelkie nieczystości wpadające do bloku rozdziału nawiewu . Pomysł , który jest koniecznością narodził się podczas wymiany nagrzewnicy .
Mowa tu o kratkach z poniższych zdjęć .
Poniżej na zdjęciach przedstawiam syf jaki dostał się do bloku nawiewu i nie tylko tam . Normalnie zanieczyszczenia są suche , tu wyciek z nagrzewnicy doprowadził do takiego stanu .
Logan bez klimatyzacji nie posiada filtra kabinowego dlatego jeśli włączymy nawiew powietrza wraz z ogrzewaniem , wtedy wpadający syf zatrzymuje się na nagrzewnicy . Jeśli nawiew nie jest skierowany na nagrzewnice , a tylko dmucha zimne powietrze , wtedy zanieczyszczenia wpadają do środka auta . Generalnie cały blok rozdziału nawiewu jest zanieczyszczony . Ja często miałem jakieś drobinki , nasiona , kurz itp... Nawiew to nie jedyne miejsce gdzie osadza się brud. Podczas zdejmowania kratek okazało się że ściekająca woda np. podczas deszczu lub po wizycie na myjni nie spływa , a stoi przy zbiorniczku z płynem do szyb.
Kiedy zdemontowałem zbiorniczek na jaw wyszło to co widać na zdjęciach poniżej :
Na zbiorniczku zebrała się spora ilość piasku i innego syfu . Otwór , którym powinna spływać woda był zapchany , a dodatkowo zauważyłem ognisko korozji . Po oczyszczeniu wszystkiego niestety ognisko korozji było ale kilka lat temu , teraz jest tam już wielka dziura . Dziurą zajmę się w innym poście. Póki co tak to wyglądało :
Kolejne miejsc gdzie zalegają nieczystości znajduje się w nadkolu . Wszystko co przeleci przez kratkę wraz z wodą ląduje do środka i tam sobie gnije , powodując niszczenie blacharki . Zdjęcie jest zrobione przy otwartych przednich drzwiach pod dolnym zawiasem .
Wracają jeszcze do nawiewu . Powietrze wpada do modułu przez otwór centralny w podszybiu , wszystko co jest w stanie przelecieć prze kratkę wpada do środka .
Straszny , wszechobecny syf . Jeśli ktoś chce zadbać o swoje auto powinien wszystko wyczyścić i wstawić jak najszybciej filtr w kratkę . Widziałem już różne zabezpieczenia , jakieś szmatki, siateczki , a ja postanowiłem zastosować specjalną włókninę filtrującą grubości 4mm . Najważniejsze w tym wszystkim aby materiał nie chłonął wody .
![]() |
Kliknij aby powiększyć |
Kratki zdemontowałem . Wystarczy zdjąć uszczelkę i wyciągnąć dwie spinki .
Z kawałka kartonu zrobiłem sobie szablony , których użyłem i w przyszłości będę używał do wycinania odpowiedniego kształtu z włókniny .
Włókninę przymocowałem za pomocą spinek . Na upartego można zastosować cienkie druciki albo najmniejsze trytki . Dwie czarne trytki dałem na końca w obawie że spinka będzie zawadzała .
Tak wykonany filtr z włókniny można już zakładać . W moim przypadku jedną kratkę trzymała połamana spinka , a z drugiej strony nie wcale nie było spinki . Niedaleko mam sklep z takimi rzeczami dlatego zakupiłem nowe , identyczne sztuki .
Po założeniu wygląda to całkiem przyzwoicie . Myśle że idealnie spełni to swoje zadanie i po włączeniu nadmuchu na maxa nie wpadnie mi znowu syf do auta , co często się zdarzało . Dziwię się że Dacia nie zadbała o tego rodzaju zabezpieczenie . Rozumiem że oszczędzali na czy tylko się dało żeby Logan wyszedł najtaniej ale bez przesady . Za włókninę zapłaciłem dosłownie 3 zł , a wystarczy mi jej na zrobienie 10 kompletów , więc koszt jednego kompletu można sobie policzyć . Jeśli ktoś jest zainteresowany mogę odstąpić komplet .
Jeśli chodzi o filtr kabinowy to w wersji bez klimy jest on zaślepiony ale jest możliwość wycięcia zaślepienia i wstawienia filtra. Póki co zastanawiam się nad tym , może kiedyś go założę .
Filtr kabinowy znajduje się tu ⇒ (1) . Pod nogami od strony pasażera . Pod (2) znajduje się wentylator i myślę że jestem w stanie wyciągnąć go bez rozbierania całego przodu auta .
Na zakończenie wrzucam znaleziony w internecie inny sposób zabezpieczenia kanałów bloku przed zanieczyszczeniem . W tym przypadku siateczka od zewnątrz .
![]() |
Kliknij aby powiększyć. |
Więcej odnośnie nawiewu znajdziesz w manualu .
Plik ⇒ Klimatyzacja.pdf
Rozdział 61A ⇒ Ogrzewanie .
Widzę że włóknina filtrująca sprawdza się . Zdjęcia zrobiłem tydzień po jej założeniu .
To czego nie zatrzymał filtr wpadłoby do nawiewu , a później do wnętrza auta . Ewentualnie syf zatrzymałby się na nagrzewnicy lub osiadł gdzieś gromadząc się z resztą zanieczyszczeń . Wrzucę kolejne fotki za miesiąc lub dwa .