Kiedyś , chyba w temacie o wymianie wahacza wspominałem że się za to zabiorę i to jest
własne te chwila :-) Miałem już wcześniej jechać ustawiać zbieżność ale wolałem z tym
poczekać do wymiany sprzęgła gdyż po niej i tak bym musiał kolejny raz robić zbieżność
ponieważ rozbierane było zawieszenie .Ponad to zauważyłem jeszcze na zimowych oponach że
tnie je od zewnętrznej strony :/ Podobno jeśli zwiększamy zbieżność to koła pochylają się górą do siebie (wynik
dodatniego kata wyprzedzenia sworznia zwrotnicy) tym sposobem można
skorygować symetryczne ścinanie boczne opony.Wyczytałem też że jeśli zużycie opon prawa/lewa jest lustrzanym odbiciem to przy
niewłaściwej zbieżności nie będzie ściągać auta w żadną konkretną
stronę i tak też jest w moim przypadku .
Przestudiowałem dość sporą ilość materiału dot. zbieżności i zdecydowałem się w końcu na test ze sprzętem , który sam wykonałem :-)W internecie można znaleźć mnóstwo samoróbek sprzętu i wiele sposobów na ustawienie zbieżności , od konkretnych przyrządów po zwykłe jakieś listewki , blachy przykładane do kół , czy nawet jakieś stare , krzywe deski przykładane do opon (kpina) !
Ja zdecydowałem się przetestować ustawienie zbieżności na tzw. sznurek , lecz zamiast
sznurka wykorzystam coś nowocześniejszego - laser :-)
Poniżej na zdjęciu przedstawiam kilka detali ,które wykonałem do zbudowania mojego
sprzętu .Konstrukcja to profil aluminiowy (kwadrat 20mm) , kątowniki ,uchwyty ,prowadnice itp.
wszystko robione pod konkretne wymiary więc raczej nie do kupienia w sklepie .
Sprzęt jako tako już jest , więc opiszę w kilku słowach zasadę pomiaru.
Prawidłowo ustawione koła w Loganie czyli samochodzie z napędem na przednią oś to
ustawienie rozbieżne (-) , natomiast w samochodzie z napędem na tył - zbieżnie (+).
Ja wstępnie w ramach testu postaram się ustawić koła na tzw. zero. Czyli nie będzie odchylenia kół w żadną stronę . Lepsze ustawienie takie niż ustawienie gdzie każde koło jedzie w inną stronę.
Po zakończeniu ustawiania pojadę do warsztatu ponownie na ustawianie zbieżności i poproszę o wydruk przedstawiający geometrie kół .
Przy okazji jeśli mowa o geometrii to pozwolę sobie wyjaśnić o co chodzi . Mianowicie , kiedy mówimy "geometria" wtedy mowa jest o wszystkich elementach takich właśnie jak zbieżność , kąt pochylenia koła , kąt pochylenia sworznia zwrotnicy , kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy itp...Czyli zbieżność to jeden z elementów geometrii .Wracając do tematu, ustawiam przyrząd na tylnym kole tak aby "szczerbinki" przez które przechodzi laser były w identycznych odległościach w stosunku do krawędzi felgi .

Punkty A i B podczas mocowania sprzętu muszą być idealnie ustawione tak aby ich wartości się równały , natomiast nie będę ustawiać lasera do środka regulowanego koła bo jak już wspomniałem tam wartość będzie inna niż w punktach A i B. Najprościej chyba będzie po prostu ustawiać koło tak aby uzyskać równość po między punktami C i D .W przyszłości , w zależności od wyników być może popracuje nad ustawieniem kąta rozbieżności . Tym czasem jest to tylko test ustawienia na zero.
Co z innymi elementami geometrii ? Otóż NIC ! Moje praktyczne doświadczenie nabyte podczas nie jednej naprawy zawieszenia pozwala mi stwierdzić że nie ma tam żadnych innych elementów , które można w jakiś sposób regulować ! Jedyna regulacja jaka jest to tylko na końcówce drążka .
Jak pisałem na samym początku , ścinanie opon nie jest kwestią stricte nieprawidłowego nachylenia koła gdzieś tam na jakieś śrubie , a złą zbieżnością przez co koła pochylają się górą . Samego pochylenia nie da się w Loganie regulować na amortyzatorze czy jeszcze gdzieś indziej . Z resztą w manualu można doszukać się informacji odnośnie tego zagadnienia :
Dwie ważne rzeczy przy ustawianiu zbieżności .Pierwsza to blokada kierownicy , która musi być przy ustawianiu , niekoniecznie przy samej kontroli zbieżności . Druga rzecz to ślizgi pod koła.Chodzi o to aby koła (czyt. opony) bez większego trudu pokonały siły tarcia w czasie regulacji.Ja jako ślizgi wykorzystam kawałki płytek poliwęglanowych między ,które umieszczę troszkę smaru.
Czas na zajęcia praktyczne :-)
Z czasem decydowałem jednak że będzie inaczej .
Nie będę regulować niczego . Najpierw dokonam pomiaru , następnie udam się do wykwalifikowanego warsztatu na ustawienie zbieżności , później dokonam kolejnego pomiaru i przeanalizuje wyniki .
Ze względu na urlop wyniki pomiaru i analizy opublikuje gdzieś za około 3 tygodnie :-)
Zobaczymy co z tego wyjdzie . Myślę że będzie OK , w końcu kiedyś nie było takiego sprzętu jak dzisiaj , a udawało się to zrobić ...
Na zakończenie :
Efekt prostowania kierownicy podczas jazdy nie ma nic wspólnego ze zbieżnością tylko z pochyleniem osi sworznia zwrotnicy. Pochylenie to powoduje że podczas skręcania kół,przód samochodu unosi się,a grawitacja powoduje że koła prostują się. Ponieważ sworznie są pochylone "do środka" to najniższe położenie nadwozia jest wtedy gdy koła są skierowane do jazdy na wprost.