piątek, 3 lipca 2020

Tester akumulatora

Temat pod etykietą ⇒ Narzędzia : tester akumulatora.

Testery akumulatorów pozwalają na szybką i precyzyjną ocenę kondycji akumulatora samochodowego. Wśród oferowanych na rynku znaleźć można modele o prostej budowie, jak i produkty o szerokim zakresie funkcjonalności. Ja do tej pory posługiwałem się multimetrem .


Właściwy poziom napięcia powinien oscylować w granicach 12,6 V. Jeśli okaże się niższy, to można mówić o pewnym stanie rozładowania akumulatora. Trudno jednak dokładnie go określić, gdyż wadą multimetru jest odczyt samych wartości bez ich interpretacji. Czynność tę należy wykonać samodzielnie w oparciu o  swoją wiedzę . Ponadto kondycja baterii badana jest tylko w stanie spoczynku, co często przekłamuje realny stopień zużycia .

Zdecydowałem się zakupić tester akumulatorów. Przed zakupem spędziłem troszkę czasu aby zapoznać się z tematem oraz sprawdziłem na co zwracać uwagę przy zakupie. Nawet niedrogie testery podołają sprawnej ocenie zużycia baterii samochodowej. Ich funkcjonalności są jednak ograniczone, co odzwierciedla się chociażby w braku możliwości wyboru normy, według której powinien zostać przeprowadzony test. Jeśli nie będzie ona zbieżna ze standardem akumulatora, to wynik może okazać się błędny nawet o kilkadziesiąt procent. Najlepiej wybierać spośród produktów mikroprocesorowych. Zakup pełnowartościowego testera akumulatora oznacza wydatek rzędu 200-400 zł. Urządzenia tego typu wyróżniają się budową opartą o mikroprocesor sterujący, co w praktyce pozwala na ustawienie odpowiedniej normy pomiarowej zgodnej z informacjami zawartymi na tabliczce znamionowej baterii. Testery wyższej klasy wyposażone są często w kilkuliniowy wyświetlacz LED i wygodne przyciski do obsługi menu.

Kliknij aby powiększyć

Ja  zdecydowałem się na zakup testera Konnwei KW600 .Ostateczny wpływ na moją decyzję wywarły bardzo liczne , pozytywne opinie dotyczące tego modelu . W rankingach testerów , Konnwei KW600 zawsze był w czołówce .

Funkcje:

  1. Test akumulatora
  2. Test rozruchu
  3. Test ładowania
  4. Stopień zużycia
  5. Stopień naładowania
  6. Dostępna ilość amperów w akumulatorze
  7. rezystancja
  8. Wyniki pomiaru stanu akumulatora w %
  9. SOC - stan naładowania akumulatora
  10. SOH - stopień zużycia akumulatora

Funkcje dodatkowe:

  • Wydruk wyników (wymagany PC z USB oraz drukarka)
  • Darmowe aktualizacje ze strony producenta
  • Podgląd ostatniego wyniku pomiaru
  • Zapisywanie wyników
Standardy zasilania:

CCA 100-2000
JIS 26A17--245H52
DIN 100-1400
IEC 100-1400
EN 100-2000
SAE 100-2000
GB 100-1400
BCI 100-2000
MCA 100-2000
CA 100-2000

Do pobrania instrukcja obsługi testera ⇛ Instrukcja
Do pobrania program do aktualizacji i drukowania ⇛ BTlink

Poniżej zdjęcia z zajęć praktycznych .
Mam dwa auta więc tester sprawdzę najpierw na praktycznie nowym akumulatorze w Loganie . Ten akumulator został zakupiony pod koniec stycznia więc wskazania powinny być zadowalające. Poprzedni akumulator po 3 dniach postoju na mrozie nie był już w stanie kręcić rozrusznikiem . Do tego jakieś wycieki więc  wymiana była konieczna. W drugim aucie (Citroen) akumulator ma kilka lat i nawet nie wiem w jakim jest stanie . Okaże się 😀.

Akumulator z Logana. Do testera trzeba wpisać rodzaj i standard zasilania akumulatora. W tym przypadku zwykły akumulator standard EN (Standard Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Samochodowego).


SOH (stopień zużycia akumulatora) - 100% 😀





Drugi akumulator z Citroena . W tym przypadku również zwykły akumulator standard EN (Standard Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Samochodowego).


Akumulator w tym przypadku również 100% sprawności . Okazuje się że był zakupiony w marcu tego roku . Poniżej jednak SOC czyli stopień naładowania akumulatora wynosi 61% . Nie dziwię się ponieważ auto robi dziennie 2km , więc nawet nie ma kiedy się naładować . Pozostałe parametry OK.





Kończąc ten temat przedstawiam jeszcze kilka zabawek . W praktyce takie urządzenia są bezużyteczne . Szkoda pieniędzy na takie gadżeciki zwane testerami.

Podobne tematy :
Loganowy akumulator
Narzędzia : Skaner OBD

  






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

Archiwum bloga