niedziela, 8 stycznia 2017

Oświetlenie Logana

Aktualizacja 05.03.2017r
Aktualizacja 16.05.2017r
Aktualizacja 29.07.2017r
Aktualizacja 09.12.2018r
Aktualizacja 23.03.2020r

Temat dotyczy oświetlenia zewnętrznego jak i wewnętrznego  . W pierwszej kolejności zacznę od zewnątrz , tutaj drobnej poprawie , bo nawet nie modyfikacji uległy światła mijania i oświetlenie tablicy rejestracyjnej . Po wypolerowaniu kloszy reflektorów postanowiłem światło zbliżyć barwą do białego zimnego ponieważ samochód wydaje się wyglądać nowocześniej :)
Po konsultacjach z kolegą ,który w tym  temacie ma doświadczenie  zdecydowałem się na zakup żarówek firmy OSRAM , zdaje sobie sprawę że może to brzmieć jak reklama ale te żarówki na prawdę święcą podobno najlepiej ze wszystkich typu Blue więc muszę podać nazwę aby było wiadomo jakie kupić . Aha , zakupiony typ żarówek to Cool Blue Intense  .Na zdjęciu przedstawiam Logana z żarówkami normalnymi i żarówkami typu Intense , mam nadzieje że w najbliższym czasie aktualizuje ten post przedstawiając różnice  między Intense , a jeszcze lepszymi żarówkami Cool Blue Hyper !


Wszystkie zmiany oświetlenia powstały jakieś ponad pół roku przed powstaniem bloga i przyznam że w tym czasie juz spodobało mi sie kilka inny bajerów , jednym  z nich jest bardzo fajna żarówka LEDowa , która pełni role kierunkowskazu i jednocześnie światła do jazdy dziennej ...Czuje że kiedyś sie na takie coś zdecyduje  , a tym czasem prezentuje ten wynalazek na filmiku  z youtube  z tym że innej marki ...



Kolejna rzecz to oświetlenie tablicy rejestracyjnej , tu żadnej rewelacji nie ma po prostu zwykła żarówka zastąpiona została Ledową ,w rzeczywistości wygląda to troszkę lepiej niż na zdjęciu , a i lepszym efektem bym sie cieszył gdyby na oświetlenie przypadały dwie żarówki , jedna raczej skupia światło głównie w środkowej części, tak czy inaczej wygląda znacznie lepiej niż ta nieszczęsna żółta żarówka.




Czas na wnętrze , a tutaj juz pojawiły  sie nowości . Zaznaczyć muszę że WSZYSTKIE żarówki wymienione na Ledowe oraz dodatkowe oświetlenie pochodzi  tylko z jednego , pociętego na różnej długości kawałka taśmy ledowej barwy zimnej o długości  1 metra i mocy 5W przy tej długości .




 Zaczne od wymiany 5 W żarówki w podsufitce  na 10 cm odcinek taśmy  czyli mocy 0,5 W . Poprawa widoczności jest wyraźna ,ale  i tak postanowiłem jeszcze że po 10 cm umieszcze  z prawej i lewej strony aby oświetlały podłoge .





Bagażnik , tam to dopiero oświetlenie było tak słabe że czasem w ciemności ciężko było się czegokolwiek doszukać , a przecież to własne bagażnik  teraz w okresie zimowym , kiedy wcześnie robi się ciemno , jest miejscem gdzie większość ludzi trzyma szmatki , skrobaczki, łopatki i inne niezbędne rzeczy , nie wspominam już o zakupach .


 
Dlatego zdecydowałem sie usunąć oryginalne oświetlenie i zainstalować  kolejne kawałki taśmy LEDowej , poszło na ten cel aż 40cm do daje moc około 2W ,ale efekt jaki uzyskałem jest mega zadowalający ! górne zdjęcie  jest zrobione tylko przy oświetleniu oryginalną żarówką natomiast dolne już po modyfikacji. Niezła różnica :)
Pozostało mi jeszcze 30 cm taśmy LEDowej i dwa miejsca gdzie mógłbym ją zastosować .Pierwsze miejsce czekało tylko  na taśme bo kable juz były pociągnięte  w tym samym czasie kiedy zakładałem instalacje do podgrzewania lusterek . Miejscem na kolejne LEDy jest dolna część drzwi , umieszczone tam diody mają za zadanie oświetlać "ziemię" po otworzeniu drzwi i bardzo dobrze sie to teraz sprawdza w nieoświetlonych miejscach .



Ostatnia rzecz jaka mi została do oświetlenia to schowek , z którego  chciałem zrezygnować bo po analizie jego wnętrza okazało sie że w miejscu na żarówke , nie ma miejsca na żarówke , a nawet więcej.... nie ma tam niczego , jest dziura .

 Dla spokojnego sumienia  zajrzałem  jeszcze na aukcje  i okazało sie coś , co mnie zaskoczyło ! Identyczna oprawa na żarówke i klosz co w schowku ,znajduje sie również w bagażniku !W związku z tym że bagażnik oświetlają już ledy pozostała mi bezużyteczna oprawka  , którą faktycznie bez problemu umieściłem we wspomnianym wcześniej otworze w schowku .


Podsumowanie:

podsufitka             10cm LED =  0,5 W
oświetlenie podłogi    20cm LED =    1 W
bagażnik               40cm LED =    2 W
LED pod drzwiami    2 x 5cm LED =  0,5 W
schowek                 5cm LED = 0,25 W

suma :                           4,25 W

4,25 W / 12V =  354mA

gdzie jedna tylko żarówka 5W w podsufitce pobierała :

   5 W / 12V =  416mA

Dla zainteresowanych na zakończenie podaje jeszcze tabelkę z rodzajami żarówek
zastosowanych w Dacii Logan :


--------------------------------------------------------------------------------------------------------


Aktualizacja 5.03.2017r


Osiem miesięcy żarówki CoolBlue świeciły aż tu dzisiaj jedna padła , co i tak uważam  za sukces
bo zwykłe żarówki przeważnie działały zaledwie trzy miesiące . Przypominam że ja robię 35 000 km rocznie więc u mnie szybciej wszystko pada .


--------------------------------------------------------------------------------------------------------


Aktualizacja 29.07.2017r






 Nowe żarówki  -  tym razem Bosma Super White






--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aktualizacja 16.05.2017r

Niestety mimo homologacji żarówek Bosma okazały sie nieodpowiednie !
Pan w trakcie przeglądu kazał wymienić na normalne pod groźbą nie podbicia .
Wymieniłem ....
Pozostała reszta bez zastrzeżeń :-)


Aktualizacja 09.12.2018r

Bardzo często , zwłaszcza w okresie zimowym opuszczam pojazd , kiedy jest już ciemno lub jeszcze jest ciemno . W momencie wysiadania z Logana po zmroku , zawsze zastanawiałem się nad możliwością oświetlenia niepewnego terenu , w który mam wdepnąć .
Tak narodził się pomysł aby wraz z otwarciem drzwi  zaświeciło się światełko skierowane w dół , tuż przed progiem auta , rozjaśniające powierzchnię nieoświetlonego miejsca parkingowego .




Źródło światła dla mnie było oczywiste .Taśma  LED , a konkretnie to 150 mm taśmy ledowej na jedną stronę o zimnym zabarwieniem  . W praniu wyszły jeszcze inne elementy tego systemu oświetlenia  , ale o tym później ... (komplet poniżej na foto) .



Zainstalowałem sobie super oświetlenie i wszystko było by fajnie gdyby nie prześwitujące światło między dołem drzwi , a progiem .  Niby taki wybryk może mieć miejsce , ale mnie sie to osobiście  nie podoba ! Więc postanowiłem to zlikwidować .


Nie ma innego wyjścia jak krańcówka , która wyłączy oświetlenie po zamknięciu drzwi .
Przyglądałem się i stwierdziłem że jest taka możliwość .
Zastosowałem wyłącznik prezentowany wyżej na zdjęciu ...
Niby zwykły , a jednak łącznik ze stykami NC czyli Normal Close  .
Krańcówkę umieściłem w drzwiach . Zamknięcie drzwi powoduje oparcie wyłącznika o słupek i w konsekwencji przerwanie obwodu zasilającego LEDy pod drzwiami .


Przy zakładaniu pierwszej krańcówki niepotrzebnie rozebrałem klamki , głośnik i zabudowę całych drzwi aby dostać się do środka . Wystarczy tylko zdemontować głośnik  . Jest tam dość sporo miejsca do manewru więc z drugą stroną poszło dużo szybciej .
Być może że kiedyś zajdzie taka potrzeba aby to dodatkowe oświetlenie wyłączyć dlatego zainstalowałem również wyłącznik .  Pod kierownicą ląduje już trzecia sztuka  :-)



Polecam !

PS. Kiedyś myślałem o projektorach , ale nie ma wersji z poprzednim logo Dacii ;/
Świetnie by to wyglądało gdzieś pod dyskoteką na wsi.


Aktualizacja 23.03.2020r

Niestety po krótkim czasie taśma ledowa przestała świecić . Mimo że była zabezpieczona lakierem bezbarwnym woda zrobiła swoje . Nie minęło więcej jak pół roku i jedna strona przestała świecić.


Krańcówka w drzwiach również się rozsypała . Ten  pomysł był fajny ale okazało się że nie do końca prawidłowo wykonany . Niedawno znalazłem w internecie wodoodporne , silikonowe osłonki taśm LED ze stopniem ochrony IP67. Zobacz ⇒ Stopień ochrony IP.


Zakupiłem nową taśmę LED , osłonki silikonowe , końcówki osłonek , nowe krańcówki i wszystko od nowa podłączyłem . Końcówki osłonki zabezpieczyłem klejem polimerowym . Zobaczymy teraz jak to długo wytrzyma .



Całość oczywiście przymocowana na dwustronnej żelowej taśmie 3M . Taśma trzyma bardzo dobrze  , a bez najmniejszego problemu można ją usunąć nie pozostawiając śladu .


Tym razem podłączyłem kawałek taśmy z 6 diodami (wcześniej 9 LED) .
Bardzo fajny jest efekt przy otwarciu drzwi .





5 komentarzy:

  1. Hej,

    ja tez sobie założyłem do drzwi oświetlenie dolne. Podkleiłem pod spód schowka bocznego w plastiku tapicerki drzwi - takim sposobem LEDy nie są narażone na wodę z zewnątrz (taśma LED bez powłoki "silikonu"). I podłączyłem te taśmy po prostu pod oświetlenie na podsufitce.
    Poza tym posiadane przeze mnie taśmy LED niezbyt długo wytrzymywały przy napięciu powyżej 12V, dlatego dodatkowo zastosowałem przetwornik DC/DC i obniżyłem napięcie do ok. 10.5V.
    ---
    koliber31

    OdpowiedzUsuń
  2. Moim zdaniem warto zdecydować się na reflektory typu LED. Tego typu oświetlenie ma mnóstwo zalet. Ciekawe żarówki można kupić w internecie, np. w sklepie https://motoledy.pl/pl/h7/172-zarowka-led-h7-12-24v-20w-canbus-5901414682071.html.

    OdpowiedzUsuń
  3. fajny blog! będe częściej tu zaglądać

    OdpowiedzUsuń
  4. świetny ten blog i ciekawe treści

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

Archiwum bloga