niedziela, 15 marca 2020

Automatyczne światła w Loganie

Temat  pod etykietą ⇛ Automatyczne światła.

Na samym początku tego posta wrzucam filmik  prezentujący działanie mojego automatycznego
włącznika świateł , a później dopiero opis. Kiedy mogę (znam przepisy w tym zakresie) jeżdżę na  światłach dziennych więc ma to u mnie zastosowanie praktyczne.


Nie bedę pisał jak narodził się pomysł bo nikogo to nie obchodzi , przejdę więc do konkretów. W skrócie opiszę działanie , które w zasadzie jest banalne . Do manetki podłączony jest moduł działaniem przypominający wyłącznik zmierzchowy . Czujnik czyli fotorezystor umieściłem na szybie obok lusterka . Kiedy na czujniku jest niedostateczna ilość światła uruchamia się przekaźnik , którego styki podłączone są równolegle ze stykami w manetce . Planowałem podłączyć to bezpośrednio do przekaźnika świateł ale wtedy nie działa podświetlenie zegarów . Ot cała filozofia . Jest możliwość regulacji oraz wbudowałem wyłącznik dodatkowy wyłącznik aby zrezygnować z tej opcji , kiedy chcę .

Ja wykorzystałem do tego celu oczywiście sam moduł wyłącznika zmierzchowego , kilka metrów kabla , wyłączniki , diody (pomarańczowe) , opornik , przekaźniki 12V , obudowa ,itp .


W pierwszej kolejności zainstalowałem wyłącznik całego modułu . Plany były różne ale ostatecznie padło na boczną obudowę zegarów .  Zastosowałem najmniejszy , okrągły włącznik jaki udało mi się kupić ponieważ łatwiej wywiercić równo otwór okrągły niż bawić się w prostokąt .
Tak to wygląda po zdemontowaniu i założeniu włączników :


Zamontowałem wyłączniki po obu stronach żeby to jakoś fajnie wyglądało . W przyszłości znowu wpadnie mi coś do głowy i drugi włącznik również wykorzystam , chociaż zastanawiam sie nad tym aby podłączyć do niego podgrzewane lusterka.


Zabawny jest zbieg okoliczności ponieważ po ściągnięciu obudowy licznika okazało się że po obu stronach jest okrągły ślad w plastiku , w miejscu gdzie planowałem wiercić . Znacznie ułatwiło to równe osadzenie wyłączników .Zwykłym wiertłem może nie wyjść równo dlatego lepiej zrobić to specjalnym bezstopniowym .


Kolejna sprawa to dioda LED sygnalizująca działanie układu po właczeniu zasilania . Wstępnie planowałem zainstalować czerwoną diodę ale po dłuższym przemyśleniu zdecydowałem że bedzię pomarańczowa . Taki kolor bedzie pasował idealnie do koloru wyświetlacza i innych kontrolek . Ze względu na intensywne , znacznie wyróżniające się światło diody zastosowałem opornik 18k𝛀 . Wole żeby wszystkie kontrolki  świeciły równomiernie. Aby jakoś wykonania była na najwyższym poziomie zastosowałem oprawki na diody led (3mm) . Wywiercenie otworu i wepchnięcie w niego diody nie bedzie estetycznie wyglądało dlatego warto wydać dodatkowe 10 groszy :-)




Wydaje mi się że takie wykonanie wygląda całkiem przyzwoicie.



Kolejna rzecz to pociągnięcie kabli do układu sterującego . Aby w przyszłości nie rozbierać już obudowy zegarów postanowiłem pociągnąć kabelki również z prawego wyłącznika i diody. Z jednej strony połączenia lutowane , a z drugiej małe konektorki .



Całą wiązkę kabli najlepiej odizolować jeszcze taśmą parcianą .Taśma ta nie nadaje się stricte do izolowania połączeń , a przeznaczona jest raczej do izolowywania całych wiązek kabli .


Gotowe kable można wpuścić za kolumnę kierowniczą , jest tam sporo miejsca również do zamocowania sterownika . Wszystkie obudowy zegarów można już poskładać .
Kolejna rzecz to podłączenie się do lewej manetki sterującej światłami .
Niestety trzeba pociągnąć kolejne cztery kabelki i nie da się tego inaczej zrealizować jak podłączyć się tylko do kabli przed wtyczką z manetki .Manetki nie trzeba ściągać ale znacznie wygodniej tam manewrować kiedy jej nie ma , a zdemontowanie jest bardzo proste , otóż wystarczy wykręcić tylko dwa wkręty i w zasadzie sama wypadnie .


Podłączyć należy sie do zaznaczonych poniżej pinów . Zwierając piny 1 i 2 powodujemy włączenie tylko i wyłącznie żarówek świateł mijania , nie świecą wtedy światła pozycyjne , a w konsekwencji nie gasną światła do jazdy dziennej . Nie podświetlają się również zegary . Po zwarciu pinów 3 i 4 włączają się światła pozycyjne , automatycznie gasną do jazdy dziennej oraz podświetlają się zegary. W związku z powyższym potrzebny będzie przekaźnik z dwoma parami styków lub dwa pojedyncze przekaźniki . Bardzo ważna sprawa to podłączenie kabli o odpowiedniej grubości !Najlepiej połaczyć kabelki tej samej grubości jakie wchodzą do wtyczki . Testowałem na cieńszych kablach i bardzo się grzały ! Pamiętać trzeba że jedna z głównych przyczyn pożarów aut spowodowana jest niefachowymi , prowizorycznymi samoróbkami instalacji elektrycznej . Ja sprawdziłem i okazuje sie że przez kabel przechodzi 7,5 A więc sporo . Wydaje mi sie że żarówki świateł mijania nie są sterowane przekaźnikiem tylko bezpośrednio manetką , chociaż dwie żarówki ~ 55W to pobór prądu ~ 9A . Być może żarówki faktycznie nie maja 55W aczkolwiek nie będę tego już weryfikować .


Tak czy inaczej koniecznie grube kable , połączenie lutowane , dobrze izolowane oraz dodatkowo wiązka owinięta również taśmą parcianą .


Kabel podłączyłem do odpowiednich pinów , zaś z drugiej strony do przekaźników .
Planowałem założyć jeden przekaźnik z dwoma parami styków ale nie udało mi się kupić odpowiedniego dlatego zakupiłem dwa uniwersalne przekaźniki samochodowe .



Dane techniczne:
  • Typ: przełączny NC / NO
  • Napięcie sterowania cewką: 12V
  • Rezystancja cewki: 80Ω
  • Napięcie przełączane: max. 14V
  • Natężenie przełączane: max. 30A
  • Temperatura pracy: -55 / +80°C
Przy tej rezystancji cewki i napięciu 12V przekaźnik bedzie pobierać 150mA więc w sumie 300mA dla dwóch jest jeszcze do przyjęcia . Z takimi kablami i przekaźnikami mogę spać spokojnie . Teraz wszystko poskładać , wsadzić do obudowy i podłączyć  .



Kolej na połączenie i sprawdzenie układu . Poniżej fotka z pracy . Nie łączyłem tego wg. jakiegoś schematu , wystarczy odrobinę pomyśleć . Ewentualnie rzucam taki prosty schemat malowany dosłownie na kolanie .


Do modułu podłączyć zasilanie poprzez włącznik i kontrolkę led . Następnie dwa przekaźniki uniwersalne , samochodowe PK1 i PK2  podłączyć do zasilania ale przez styki NO (Normal Open) przekaźnika PK3 z modułu . Styki przekaźników PK1 i PK2 mają być podłączone do kabelków ze wtyczki manetki .    



Cały moduł gotowy . Wiązka czterech kabli będzie podłączona do manetki . Następnie kabelki wychodzące z lewej strony obudowy to zasilanie , które poleci przez wyłącznik zamontowany w obudowie zegarów . Dwa kabelki z prawej strony to wyjscie zasilania pomarańczowej diody LED sygnalizującej aktywność modułu . Nie widać na zdjęciu ale poleci jeszcze kabelek do fotorezystora , a wielki otwór  w obudowie miedzy przekaźnikami to dostęp do śrubki regulacyjnej .  


Tak przygotowany moduł mogę już montować do Logana .
Kable do wtyczki z manetki koniecznie lutować i dobrze zaizolować !
Całość dodatkowo zabezpieczyć taśmą parcianą .



Wszystkie wyjścia kabli biegną u mnie pod obudowę kolumny kierownicy . Tam wszystko jest połączone i przymocowane  .

Ostatnia rzecz jaka pozostała do omówienia  to czujnik światła . Jest to element elektroniczny zwany prawidłowo fotorezystor , czyli opornik zmieniający swoją rezystancję (opór) w zależności od ilości padającego na niego światła . Moja rada jest taka aby umieścić go blisko lusterka najlepiej w jakieś niewielkiej obudowie.


Ja zastosowałem   obudowę z osłony kabla , umieściłem tam fotorezystor i zalałem czarnym silikonem , a na czołowej powierzchni przykleiłem żelową taśmę dwustronną .
Lepiej żeby czujnik był na górze schowany troszkę w obudowie , wtedy uniknie się zakłóceń spowodowanych po zmroku światłem reflektor aut jadących z przeciwka .


Kabel z czujnika puściłem górą , później przez plastikową obudowę słupka A i dalej pod uszczelką drzwi aż do obudowy kolumny kierownicy .



Wszystko połączone , układ działa prawidłowo . Z czasem pewnie zmodyfikuje obudowę czujnika i być może jego lokalizację . Póki co będę obserwował działanie i cieszył się  efektem .
Nie wiem jeszcze do czego wykorzystam wyłącznik   z prawej strony , najważniejsze że jest gotów do podłączenia bez rozbierania obudowy zegarów . Mając już doświadczenie oraz  układ oświetlenia pojazdu na dodatkowych przekaźnikach mógłby teraz bez problemu zrealizować opcję Coming/Leaving Home czyli Funkcje odprowadzania . Polega to na opóźnionym wyłączeniu świateł mijania podczas wysiadania z auta (coming home) w celu ułatwienia pasażerom bezpiecznego dotarcia do domu. Dodatkowo, system uruchamia się podczas otwierania lub zamykania drzwi samochodu (za pomocą centralnego zamka następuje włączenie lub wyłączenie świateł). Funkcja odprowadzania nie tylko pozwala bezpiecznie dotrzeć pasażerom do drzwi domu, lecz także ułatwia odnalezienie auta nocą na parkingu.

Poniżej wrzucam kilka dodatkowych fotek :














Zapraszam również na Instagrama i Facebooka 



https://www.facebook.com/Loganowe-371950910101450

https://twitter.com/loganowe1

https://www.instagram.com/loganowe_blog/


6 komentarzy:

  1. Proste rozwiązanie czyli powinno być również bezawaryjne.
    Przy okazji modyfikacji, nie myślał Pan o zrobieniu czasowego programatora pracy wycieraczki przedniej? Osobiście irytuje mnie brak dość podstawowej funkcji, którą miałem drzewiej dostępną w polonezie caro. Myślałem aby "przeszczepić" gotowy moduł wycieraczek z poloneza do dacii, jednak na myśleniu się skończyło.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wczoraj się nad tym zastanawiałem . Kiedyś już kombinowałem żeby częstotliwość wycieraczek zmienić od strony programowej ale nie jest to wykonalne . Też mnie denerwuje że wycieraczki idą albo za wolno , albo za szybko i nie mają płynnej regulacji częstotliwości . Zajmę się tym w najbliższym czasie . Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. W razie coś proszę o sygnał, może coś będę mógł pomóc. Myślałem również nad dość prostym układem opisanym w książce 24 proste układy z lat 80. Wówczas była moda na poprawianie fabryki FSM czyli malucha, który fabrycznie poza kołami i kierownicą nie wiele posiadał.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzięki. Troszkę ostatnio mam mało czasu ale już zabrałem się za analizowanie połączenia silniczka z wycieraczek . Dokładny opis znalazłem w manualu , plik -> Osprzęt elektryczny2.pdf , rozdział 85A - Silnik wycieraczki szyby przedniej:Podłączenie . Mam już chyba pomysł jak to zrealizować lecz myślę żeby kupić silnik wycieraczek i przeprowadzić wstępne próby na biurku .

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

Archiwum bloga